Co należy wiedzieć o pończochach uciskowych?

Co należy wiedzieć o pończochach uciskowych?

19 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Choroby żylne mogą się przytrafić każdemu – i to bez względu na płeć, wiek czy tryb życia. W takiej sytuacji trzeba zastosować dostępne metody lecznicze, aby zmniejszyć związane z tym dolegliwości. Jednym ze sposobów na walkę z chorobą żylną są pończochy przeciwżylakowe, które mogą być podtrzymywane przez pas ortopedyczny.

Jednym z rodzajów takich pończoch są pończochy uciskowe 2 stopnia. Ich cechą charakterystyczną jest kompresja o średniej intensywności, która działa na całej długości nogi. Co należy o nich wiedzieć?

Zalecenia do stosowania pończoch uciskowych

Pończochy uciskowe 2 stopnia to wyrób leczniczy – i tak właśnie powinien być traktowany. Dlatego też zanim zdecydujemy się na takie pończochy lub podkolanówki uciskowe, to warto skonsultować się z lekarzem. Ten typ pończoch zapewnia kompresję od 23 do 32 mmHG, a jej wartość jest największa w okolicach kostek i maleje ku górze.

Jednocześnie takie pończochy zapewniają ucisk na całej długości nóg, dzięki czemu są polecane osobom, których problemem są obrzęki lub żylaki w okolicach ud. Główne zalecenia w przypadku pończoch o 2 stopniu kompresji to skłonność do obrzęków, występowanie obrzęków po zakrzepicy i rozwinięta choroba żylna. Ten typ pończoch jest też polecany w zapaleniu żył powierzchniowych.

Podstawowe przeciwwskazania do stosowania

Pończochy uciskowe 2 stopnia nie mogą być stosowane przez każdego. Podstawowe przeciwwskazania to:

  • zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych,
  • zastoinowa niewydolność serca,
  • obrzęk metaboliczny,
  • siniczny obrzęk bolesny,
  • ostra zakrzepica żylna,
  • zakłócenia czuciowe w nogach,
  • zapalenia skóry z wysiękiem.

Dodatkowo takie pończochy nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na materiał, z którego są one wykonane. Ważną kwestią przy zakupie pończoch uciskowych 2 stopnia jest właściwe dobranie ich rozmiaru. Tutaj najważniejsze jest zmierzenie kluczowych obwodów nóg – kostki, łydki, kolana czy uda. Tylko dobrze dobrane pończochy spełnią swoje zadanie.