Czy jest automatyka i nowoczesny przemysł?

Czy jest automatyka i nowoczesny przemysł?

16 marca 2021 Wyłączono przez Redakcja

Tematem, któremu poświęca się coraz więcej uwagi jest automatyka przemysłowa. Związana jest z takimi pojęciami, jak automatyka budynkowa oraz system zarządzania budynkiem. Jest jeszcze jedno pojęcie, z którym związana jest automatyka przemysłowa. Jest to przemysł 4.0. Jest to ciekawe zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się chociaż trochę bliżej.

Gdzie narodził się przemysł 4.0?

Koncepcja przemysł 4.0 ma swoje korzenie w Niemczech. Co ciekawe, już w roku 2011 rząd niemiecki uznał, że będzie to najważniejszy element tworzonej wówczas strategii na innowacyjny rozwój.

W przemysł 4.0 kładziono ogromne nadzieje. Upatrywano, że jest to ta koncepcja, która zapewni intensywny wzrost efektywności przedsiębiorstw działających na terenie Niemiec. Przemysł 4.0 miał doprowadzić do powstania nowych modeli biznesowych. Wszystko po to, aby niemiecka gospodarka stała się jeszcze bardziej konkurencyjna wobec gospodarek innych państw.

Co wykorzystuje nowoczesny przemysł?

Koncepcja przemysł 4.0 bazuje przede wszystkim na procesach automatyzacji i cyfryzacji, a więc na tym, co w przemyśle obecne jest od kilku lat i z pewnością nadal będzie intensywnie rozwijane. Celem przemysłu 4.0 jest tworzenie fabryk określanych mianem cyfrowych bądź inteligentnych. Są to fabryki mające charakter przedsiębiorstw samosterujących, samoorganizujących, a także samoadaptujących. Z pewnością pojęcia te zasługują na to, aby wyjaśnić je w odrębnym artykule.

Automatyka przemysłowa to zagadnienie rozbudowane, które obejmuje szereg zagadnień bardziej szczegółowych. Omówiony przemysł 4.0 to jedynie niewielki przykład tego, na co warto zwrócić uwagę.