Jak działają i komu są polecane pończochy uciskowe?

Jak działają i komu są polecane pończochy uciskowe?

7 maja 2022 Wyłączono przez Redakcja

Żylaki bądź operacja ich usunięcia, przewlekła niewydolność żylna lub skleroterapia – to jedne z podstawowych powodów stosowania produktów uciskowych. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wybór tych produktów może być bardzo różny – na przykład standardowe podkolanówki uciskowe lub bardziej zaawansowane produkty (które może podtrzymywać pas ortopedyczny).

Do produktów typowo leczniczych należą pończochy uciskowe o 2 stopniu kompresji. Dla kogo są polecane i jak działają? Oto podstawowe informacje.

Pończochy uciskowe – dla kogo?

Pończochy uciskowe 2 stopnia są zalecane przede wszystkim tym osobom, które mają problemy z niewydolnością żylną. Schorzenie to objawia się głównie nawracającymi obrzękami, syndromem opuchniętych nóg czy obecnością żylaków (zazwyczaj średnich lub dużych).

Dodatkowo ten typ pończoch jest zalecany pacjentom po przebyciu zakrzepicy oraz tym, którzy są w trakcie rehabilitacji po zabiegu usunięcia żylaków. Mogą też być stosowane przez kobiety w ciąży, które borykają się dolegliwościami bólowymi w nogach.

Jak działają takie pończochy?

Pończochy przeciwżylakowe o 2 stopniu kompresji charakteryzują się tym, iż najsilniejszy ucisk jest zlokalizowany w kostce, który stopniowo zmniejsza się ku górnym partiom nóg. Ten stopniowany ucisk posiada wiele zalet – nie tylko usprawnia przepływ krwi w kończynach, ale też ułatwia jej powrót z kończyn do serca oraz przywraca właściwą pracę zastawek żylnych. Dzięki temu pończochy te zapobiegają występowaniu niebezpiecznych zatorów.

Pończochy uciskowe 2 stopnia są bardzo przydatne w walce z żylakami o różnym stopniu nasilenia. Jednak jest to produkt leczniczy, a jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem.