Jak i gdzie wybierać inwertery?

Jak i gdzie wybierać inwertery?

20 lipca 2022 Wyłączono przez Redakcja

Falowniki fotowoltaiczne to rozwiązania, które mają szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy zależy nam na prawidłowym działaniu instalacji. Ich kluczowym zadaniem pozostaje zmiana prądu stałego powstającego dzięki modułom PV na prąd zmienny z napięciem 230V lub 230/400V.

Inwertery odpowiadają również za rejestrowanie danych eksploatacyjnych, w tym choćby tych, które dotyczą ilości wyprodukowanej energii elektrycznej wraz z jej nadwyżkami. Już świadomość znaczenia tych funkcji sprawia, że nikomu nie trzeba tłumaczyć tego, jak duże znaczenie ma przemyślany wybór falownika. A przecież falowniki do fotowoltaiki zwracają na siebie uwagę również dlatego, że są zabezpieczeniem dla instalacji rozłączając ją automatycznie, gdy dochodzi do awarii sieci.

Falownik a rodzaj instalacji

Wybierając falowniki, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich dopasowanie do rodzaju instalacji fotowoltaicznej, jaką dysponujemy. Inne przydadzą się w odniesieniu do instalacji on-grid, a inne wtedy, gdy dysponujemy instalacją off-grid, niezależną od sieci.

Dopiero potem możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak powinno wyglądać podłączenie urządzenia w budynku. Tu również jest w czym wybierać, bo w sprzedaży pojawiają się nie tylko inwertery jednofazowe, ale i trójfazowe. Warto pamiętać także o tym, że inwerter musi być dopasowany do mocy samych paneli.

Gdzie szukać falowników?

Osoby poszukujące falowników muszą być świadome tego, że często nawet ich duża wiedza nie będzie wystarczająca, aby znaleźć optymalne rozwiązanie. Dobrym pomysłem może więc okazać się odwiedzenie profesjonalnego sklepu. Ten charakteryzuje się nie tylko dużym wyborem inwerterów. Jego mocną stroną są także wysokie umiejętności sprzedawców podpowiadających, na jakie rozwiązanie się zdecydować.