Koncepcja przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0

20 lutego 2021 Wyłączono przez Redakcja

Automatyka przemysłowa to zagadnienie, które wzbudza obecnie ogromne emocje. Związana z tym automatyka budynkowa i system zarządzania budynkiem również rozpalają do czerwoności. Jest jednak jeszcze jedno pojęcie, które związane jest z automatyką przemysłową i na pewno zasługuje na uwagę. Przemysł 4.0 to ciekawa koncepcja, której warto się przyjrzeć.

Czym jest przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 to koncepcja, która pojawiła się w Niemczech. W 2011 roku rząd Niemiec podjął decyzję o tym, że będzie ona najważniejszym elementem innowacyjnego rozwoju. Tworząc ideę przemysł 4.0, Niemcy liczyli na to, że zapewni ona przede wszystkim wzrost efektywności przedsiębiorstw, a także doprowadzi do powstania nowych modeli biznesowych. Wszystko oczywiście po to, aby niemiecka gospodarka wyprzedziła gospodarki światowe.

Na czym polega przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 to tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa. Integruje on wszystkie systemy produkcyjne, a także tworzy autonomiczne, a jednocześnie sterowane drogą cyfrową maszyny i czujniki. Wszystkie skonstruowane są tak, aby mogły komunikować się ze sobą.

Istotnym elementem jest to, że cały czas są one kontrolowane przez ludzi, którzy nadzorują ich pracę. Przemysł 4.0 bazuje na coraz to bardziej doskonałych systemach socjotechnicznych. Jest doskonałym wyrazem ogromnego postępu technicznego. Automatyka przemysłowa, w tym system zarządzania budynkiem, to bez wątpienia ogromny skok technologiczny. Świetnie obrazuje to idea przemysł 4.0, która bez wątpienia będzie nadal rozwijana.