Poradnia psychologiczna – kiedy się do niej udać?

Poradnia psychologiczna – kiedy się do niej udać?

20 czerwca 2022 Wyłączono przez Redakcja

Świat stawia przed nami wiele wyzwań. I niestety w wielu sytuacjach poradzenie sobie z nimi jest bardzo trudne. Na szczęście można skorzystać z pomocy, którą oferuje poradnia psychologiczno-pedagogiczna Katowice. To jedno z wielu polskich miast, w których znajdują się takie placówki.

Jednak sporo osób nie zawsze wie, czy warto skorzystać z takiej pomocy. Natomiast udanie się do specjalisty może bardzo pomóc. Kiedy warto udać się do poradni psychologicznej i co daje taka konsultacja?

Cel konsultacji z psychologiem

Pierwszym krokiem do ewentualnej psychoterapii jest konsultacja psychologiczna, czyli pierwsze spotkanie z psychologiem. Z założenia jest to jednorazowa usługa, ale w niektórych przypadkach udzielenie pełnej porady może wymagać nawet kilku spotkań.

Konsultacja psychologiczna to spotkanie, które z jednej strony służy do postawienia diagnozy i podjęcia decyzji o przyszłym leczeniu (jeżeli jest konieczne), a z drugiej – jest źródłem informacji o pacjencie i jego problemach. Taka konsultacja może być jednorazowa poradą lub wstępem do psychoterapii bądź leczenia psychiatrycznego.

Konsultacja psychologiczna – dla kogo?

Każdy człowiek w swoim życiu spotyka się z trudnymi sytuacjami, z którymi nie potrafi sobie poradzić w sposób samodzielny. W takiej sytuacji może pomóc psycholog Katowice. Jakie są wskazania do konsultacji psychologicznej? Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić:

  • stres i zaburzenia lękowe,
  • problemy ze snem,
  • zły nastrój, który utrzymuje się przez długi czas,
  • problem z kontrolowaniem emocji,
  • problemy w relacjach interpersonalnych ,
  • wypalenie zawodowe,
  • zaburzenia psychosomatyczne,
  • kłopoty rodzinne o różnym charakterze,
  • problemy rozwojowe i wychowawcze u dzieci.

I co niezwykle ważne – konsultacja psychologiczna wcale nie oznacza problemów natury psychicznej. Do psychologa może udać się każda zdrowa osoba, która poszukuje porady bądź diagnozy.

Najważniejszym etapem w rozwiązywaniu problemów natury psychologicznej czy emocjonalnej jest uświadomienie sobie konieczności pomocy. Wtedy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której taką pomoc na pewno się uzyska.