Poznaj najważniejsze funkcje falowników fotowoltaicznych

Poznaj najważniejsze funkcje falowników fotowoltaicznych

14 czerwca 2022 Wyłączono przez Redakcja

Falowniki fotowoltaiczne często są opisywane jako jeden z najważniejszych elementów instalacji. Podkreśla się, że ich zakup nie może być przypadkowy. Apeluje się też do kupujących, aby ci nie spieszyli się z nim i nie ulegali pokusie sięgania jedynie po te rozwiązania, których cena jest wyjątkowo atrakcyjna. Jeśli jednak zakup ma być udany, dobrze jest dowiedzieć się więcej na temat tego, czym charakteryzują się inwertery.

Do czego służy falownik?

Falowniki do fotowoltaiki to rozwiązania, których naczelnym zadaniem jest przetwarzanie energii elektrycznej wytworzonej przez panele na tą, która będzie wykorzystywana do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię uzależnioną od tego, jakie jest natężenie promieniowania słonecznego. Inwerter odpowiada więc za zapewnienie sygnału wyjściowego. Nieco inne zadania spoczywają na nim, gdy system jest podłączony do sieci energetycznej. W takim przypadku falowniki odpowiadają za dwukierunkowy przepływ energii.

Najważniejsze funkcje inwerterów

Bez względu na ich podział, falowniki mają do zrealizowania kilka podstawowych funkcji. Najważniejszą jest zabezpieczenie elektryczne całego systemu fotowoltaicznego. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że są one układem monitorującym całego systemu. Rozwiązania znajdujące się dziś w ofercie najbardziej znanych producentów posiadają wyświetlacz.

Można znaleźć na nim informacje na temat parametrów pracy systemu, dzięki czemu można też szybko dokonać ich korekty, jeśli pojawia się taka konieczność. Warto pamiętać też o tym, że jednym z zadań falowniki jest podążanie za punktem mocy maksymalnej oraz jego utrzymywanie. To właśnie dobry inwerter powala więc na uzyskanie jak największych korzyści z instalacji.