Skuteczne metody na opuchnięte nogi i problemy żylne

Skuteczne metody na opuchnięte nogi i problemy żylne

26 maja 2022 Wyłączono przez Redakcja

Pończochy i podkolanówki uciskowe są stosowane w wielu schorzeniach związanych z zakrzepicą i niewydolnością żylną. Jednak jest to produkt specjalistyczny i leczniczy (podobnie jak między innymi pas ortopedyczny) – dlatego też jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Dodatkowo należy wybrać produkt dostosowany do schorzenia i stopnia jego nasilenia. Jak to zrobić?

Podstawowe stopnie kompresji

Ważnym kryterium wyboru produktów uciskowych jest siła nacisku, która źle dobrana może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego też pończochy przeciwżylakowe charakteryzują się różnym stopniem kompresji:

  • pończochy uciskowe 1 stopnia stosuje się przy niewielkich żylakach i pojawiających się obrzękach,
  • pończochy uciskowe 2 stopnia są zalecane przy dużych żylakach lub po przebytych zabiegach,
  • pończochy uciskowe 3 stopnia stosuje się przy zaawansowanej niewydolności żylnej,
  • pończochy uciskowe 4 stopnia to produkt do stosowania przy bardzo ciężkich obrzękach limfatycznych i zespołach pozakrzepowych.

Natomiast w przypadku profilaktyki warto można stosować jedynie te produkty, które charakteryzują się niskim naciskiem. 

Jak dopasować rozmiar?

Pończochy uciskowe – aby przyniosły określone korzyści – muszą być dobrze dopasowane. Dlatego też przy ich wyborze trzeba dokonać kilku pomiarów – obwód kostki w najwęższym miejscu, obwód łydki w najszerszym miejscu, obwód miejsca około 4 centymetrów pod kolanem, obwód środka uda, obwód bezpośrednio pod pośladkami. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, aby przy dobieraniu rozmiaru wciąć pod uwagę także wzrost i masę ciała. I co ważne – nogi należy mierzyć z samego rana, kiedy są wypoczęte i pozbawione obrzęków bądź opuchlizny.

Produkty uciskające to jeden z lepszych sposobów na ograniczenie dolegliwości związanych z niewydolnością żylną. Jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać rozmiar i stopień kompresji.