Jak i kiedy wykorzystywane są pasty lutownicze?
21 czerwca 2022Szukając alternatywy dla tradycyjnego lutu, wiele osób zaczyna zastanawiać się nad możliwościami jakie niesie pasta do lutowania miedzi. Warto więc poznać jej możliwości, a następnie przekonać się o tym, czy sprawdzi się także w naszym wypadku. Dziś jest to o tyle prostsze, że wybór past lutowniczych jest coraz szerszy.
Specyfika pasty do lutowania miedzi
Pasta do lutowania miedzi składa się z proszków metali oraz środków wiążących. Dodatkowo, w zależności od tego, z jakimi rodzajami aplikacji do past mamy do czynienia, można dodać topnik. Dziś możemy mówić o wielu rodzajach past lutowniczych. Największą popularnością cieszy się pasta cynowa, choć duże zainteresowanie wzbudzają też inne pasty przeznaczona do lutowania miedzi.
Pasta do lutowania przeważnie jest rozwiązaniem zastępczym. Sięga się po nią więc wtedy, gdy stop w postaci drutu albo taśmy nie jest możliwy do wykorzystania. Najczęściej przyczynia się do tego złożony kształt elementów, jakie mają zostać poddane lutowaniu. Pasta lutownicza znajduje więc zastosowanie choćby przy zautomatyzowanym lutowaniu płomieniowym oraz przy lutowaniu indukcyjnym.
Specyfika pasty lutowniczej z cyną
Cynowa pasta do lutowania miedzi zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na swój skład. Nowoczesne odsłony pasty cynowej nie tylko nie zawierają chlorków, ale i nie wymagają mycia. Ich producenci dbają także o to, aby pozostałości topnika nie korodowały.
Pasta lutownicza z cyną charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi i elektrycznymi. Znajduje zastosowanie nie tylko w elektrotechnice i elektryce, ale i w montażu SMD. Można ją wykorzystywać tak podczas lutowania automatycznego, jak i ręcznego. Topnik przeważnie bazuje na żywicy oraz rozpuszczalniku.