Jak rozpoznać dobry falownik fotowoltaiczny?

Jak rozpoznać dobry falownik fotowoltaiczny?

25 maja 2022 Wyłączono przez Redakcja

Inwertery znane też jako falowniki są jednym z najważniejszych elementów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej. To właśnie dzięki nim możliwa jest nie tylko zamiana prądu stałego na prąd zmienny, ale również kontrola pracy całej instalacji. Nie wszystkie falowniki do fotowoltaiki są z resztą tak samo dobrym wyborem.

Jeśli instalacja ma pracować optymalnie, wybór falowników musi więc uwzględniać stosunek ich mocy do mocy samych paneli. Nie mniej ważny jest charakterystyczny dla nich zakres napięć wejściowych. Na co jeszcze dobrze jest zwracać uwagę?

Czy pochodzenie falowników ma znaczenie?

Zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że również same falowniki fotowoltaiczne są sprzedawane w coraz większej liczbie. Rodzi się więc pytanie o to, czy oferta każdego producenta tego rodzaju rozwiązań jest jednakowo atrakcyjna. Często można usłyszeć, że różnice pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami o jednakowych parametrach dotyczą jedynie ich ceny. Warto jednak podchodzić do takich głosów z rezerwą.

Różnice cenowe są tymi, które można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Warto jednak mieć na uwadze również to, że falowniki różnią się między sobą także jakością. Te pochodzące od mniej znanych producentów mogą być bardziej zawodne, co z pewnością nie ułatwi korzystania z nich.

Gdzie kupić falownik do fotowoltaiki?

Świadomi tego, jak duże znaczenie mają dobrze dobrane inwertery, możemy postawić sobie kolejne pytanie. Dotyczy ono tego, gdzie zaopatrywać się w falowniki. Nietrudno się domyślić, że fotowoltaika wiążąca się ze sporymi kosztami początkowymi, nie zasługuje na to, aby oszczędzano na jej elementach. Falowniki fotowoltaiczne najlepiej więc wybierać w sklepach cieszących się dużą renomą. Jest to uzasadnione nawet wtedy, gdy wiąże się z koniecznością zakupu nieco droższych rozwiązań.